Graney: Οι επιδρομείς καταρρέουν κάτω από το ξόρκι του Murray στο δεύτερο ημίχρονο

Ο στρατηγός της Arizona Cardinals, Kyler Murray (1) περνάει στην τελική ζώνη και περνάει από το Raiders... Ο στρατηγός της Arizona Cardinals, Kyler Murray (1) περνάει στην τελική ζώνη και προσπερνά τον Nate Hobbs (39) των Raiders κατά τη διάρκεια του δεύτερου ημιχρόνου του αγώνα ποδοσφαίρου NFL στο Allegiant Stadium την Κυριακή, 18 Σεπτεμβρίου 2022, στο Λας Βέγκας. (L.E. Baskow/Las Vegas Review-Journal) @Left_Eye_Images  Ευρύς δέκτης Arizona Cardinals A.J. Ο Γκριν (18) επιχειρεί να εξασφαλίσει μια μακρινή πάσα καθώς ο κόρνερ μπακ των Raiders, Ροκ Για-Σιν (26) διδάσκει να το απογυμνώσει κατά το δεύτερο μισό του αγώνα ποδοσφαίρου NFL στο Allegiant Stadium την Κυριακή, 18 Σεπτεμβρίου 2022, στο Λας Βέγκας. (L.E. Baskow/Las Vegas Review-Journal) @Left_Eye_Images  Ο στρατηγός της Arizona Cardinals, Kyler Murray (1) περνάει στην τελική ζώνη, προσπερνά την ασφάλεια των Raiders Johnathan Abram (24) κατά τη διάρκεια του δεύτερου ημιχρόνου του αγώνα ποδοσφαίρου NFL στο Allegiant Stadium την Κυριακή, 18 Σεπτεμβρίου 2022, στο Λας Βέγκας. (L.E. Baskow/Las Vegas Review-Journal) @Left_Eye_Images  Ο στρατηγός της Arizona Cardinals Kyler Murray (1) αποφεύγει ένα τάκλιν από το αμυντικό άκρο των Raiders, Maxx Crosby (98) καθώς τρέχει για ένα touchdown κατά τη διάρκεια του δεύτερου ημιχρόνου ενός αγώνα NFL στο Allegiant Stadium, την Κυριακή, 18 Σεπτεμβρίου 2022, στο Λας Βέγκας . Οι Cardinals κέρδισαν με 29-23. (Bizuayehu Tesfaye/Las Vegas Review-Journal) @btesfaye  Ο στρατηγός της Arizona Cardinals Kyler Murray (1) αποφεύγει ένα τάκλιν από το αμυντικό άκρο των Raiders, Maxx Crosby (98) κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου ενός αγώνα NFL στο Allegiant Stadium, την Κυριακή, 18 Σεπτεμβρίου 2022, στο Λας Βέγκας. Οι Cardinals κέρδισαν με 29-23. (Bizuayehu Tesfaye/Las Vegas Review-Journal) @btesfaye

Σκεφτείτε το: Η Next Gen Stats τον έβαλε να ταξιδέψει 85,69 γιάρδες σε 20,8 δευτερόλεπτα. Σε μετατροπή δύο σημείων.

Ο Kyler Murray έκανε σπριντ δεξιά και μετά αριστερά και μετά πίσω δεξιά και μετά πίσω αριστερά. Τελικά σταμάτησε για αρκετά δευτερόλεπτα, σάρωσε το γήπεδο, είδε ότι τα πράγματα ήταν καλυμμένα στο πίσω μέρος και κατευθύνθηκε αριστερά προς τη γραμμή του τέρματος.

Θα το διέσχιζε ανέγγιχτο καθώς μια εξαντλημένη και εξοργισμένη άμυνα των Raiders στεκόταν σαστισμένη με αυτό που μόλις είχε συμβεί.

Είναι τέτοιες στιγμές που δεν μπορείς να υπερασπιστείς τον Μάρεϊ. Απλώς ελπίζεις να τον επιβιώσεις.

Οι Raiders δεν μπορούσαν και το πλήρωσαν η δεύτερη συνεχόμενη ήττα τους για να ανοίξει η σεζόν.

Ο Μάρεϊ πήγε με τον τρόπο που λίγοι μπορούν στο δεύτερο ημίχρονο της Κυριακής και αυτό ήταν το μόνο που χρειαζόταν η Αριζόνα για να κερδίσει την παράταση με 29-23 στο Allegiant Stadium.

Ρουφώντας αέρα

Ήταν 20-0 στο ημίχρονο για τους γηπεδούχους.

Ήταν 23-7 με κάτι παραπάνω από οκτώ λεπτά να απομένουν.

Μια ασφυκτική δουλειά από τους Raiders για το μεγαλύτερο προβάδισμα στην ιστορία του franchise; Δύσκολο να το πω. Θα μπορούσε να ήταν απλώς η άμυνα που ρουφούσε αέρα από την παραμονή στο γήπεδο τόσο καιρό.

αριθμός αγγέλου 1056

Η απίθανη μετατροπή του Μάρεϊ - έπρεπε να το δεις για να πιστέψεις πόσο απίστευτο παιχνίδι ήταν - θα τραβούσε τους Cardinals στο 23-15 με 8:13 να απομένουν και ένα touchdown από αυτόν και πάσα δύο πόντων στον A.J. Ο Γκριν ισοφάρισε τα πράγματα στο 23 καθώς έληξε ο κανονισμός.

Αλλά αυτή ήταν μια αργή και σκόπιμη ήττα στα δύο τελευταία τέταρτα, όταν οι Raiders δεν μπορούσαν να κουνήσουν την μπάλα και η άμυνά τους δεν μπορούσε να φύγει από το γήπεδο.

«Πρέπει να τελειώσεις», είπε ο γωνιακός μπακ των Raiders, Nate Hobbs. «Δεν νομίζω ότι έχει σημασία (το να είμαι κουρασμένος). Όταν πατάς σε αυτό το πεδίο, ξέρεις τι έρχεται με αυτό. Οι περισσότερες ομάδες είναι κουρασμένες. Αυτό είναι το ποδόσφαιρο».

Η διαφορά μεταξύ των ημιχρόνων ήταν εκπληκτική. Οι Cardinals στα πρώτα 30 λεπτά έτρεξαν 19 παιχνίδια. Τερμάτισαν με 78. Οι Raiders έτρεξαν 37 παιχνίδια για να χτίσουν το μεγάλο τους πλεονέκτημα στο διάλειμμα. Έτρεξαν 24 στη συνέχεια.

Χρόνος κατοχής: Cardinals 36:22, Raiders 29.47.

Ο Μάρεϊ ήταν μη παράγοντας στο πρώτο ημίχρονο, ολοκληρώνοντας 6 από 9 για 53 γιάρδες και μηδέν γιάρδες βιαστικά. Θα τερμάτιζε 31 από 49 για 277 γιάρδες και σκορ ενώ έτρεχε για 28 γιάρδες και ένα touchdown.

Ρουφώντας αέρα; Μια άμυνα με αέρια;

Το τελικό σκορ της Αριζόνα στον κανονισμό διήρκεσε 18 αγώνες σε 73 γιάρδες και 4:43 του ρολογιού.

«Σίγουρα ήμασταν εκεί έξω για πολύ καιρό, αλλά αυτό σημαίνει απλώς ότι πρέπει να κάνουμε καλύτερη δουλειά προετοιμαζόμαστε για αυτές τις καταστάσεις», δήλωσε ο linebacker των Raiders, Divine Deablo. «(Ο Μάρεϊ) είναι ένας σπουδαίος στρατηγός. Εύστροφος. Γρήγορα. Γρήγορα. Γίνονταν όλο και πιο δύσκολο όσο περνούσε ο καιρός».

Και στην επίθεση

Κοίτα. Αυτό είναι τόσο στην επίθεση (ίσως περισσότερο) όσο είναι μια άμυνα που δεν μπορούσε να συμβαδίσει με τον Μάρεϊ.

Οι Raiders κέρδισαν μόλις 71 γιάρδες στο δεύτερο ημίχρονο. Πήγαν τρεις και έξω σε δύο από τις τέσσερις σειρές τους τα τελευταία 30 λεπτά του κανονισμού.

Όταν τελείωσε, όταν ο πλατύς δέκτης του Raiders, Hunter Renfrow, τσάκωσε για δεύτερη φορά στην παράταση και η μπάλα επέστρεψε 59 γιάρδες για ένα νικηφόρο σκορ από τον Byron Murphy, η ευθύνη έπρεπε να αποδοθεί σε όλες τις ασημένιες και μαύρες κατευθύνσεις.

Δεν ήταν αρκετά καλά για αρκετό καιρό.

Άνοιξαν την πόρτα για έναν στρατηγό του οποίου το σετ δεξιοτήτων αποδείχθηκε πολύ δύσκολο να συγκρατηθεί.

Και μιλάμε για κάτι περισσότερο από αυτή την εκπληκτική μετατροπή δύο πόντων.

«Αυτό το παιχνίδι ήταν γελοίο», είπε ο linebacker των Raiders, Jayon Brown.

Ήταν πραγματικά.

«Ήξερα ότι δεν θα μπορούσαν να με αντιμετωπίσουν», είπε ο Μάρεϊ. «Επειδή, ελπίζω, ήταν το ποδόσφαιρο της πίσω αυλής σε εκείνο το σημείο».

Ήταν ο Μάρεϊ στον πιο συναρπαστικό και άπιαστο και εκρηκτικό εαυτό του.

Και υπήρχε μια εξαντλημένη και εξοργισμένη άμυνα των Raiders.

Σαστισμένος με αυτό που μόλις είχε συμβεί.

Τελικά χτυπήθηκε κάτω και έξω.

Ο Ed Graney είναι νικητής του βραβείου Sigma Delta Chi για τη συγγραφή αθλητικών στηλών και είναι προσβάσιμος στο egraney@reviewjournal.com. Μπορείτε να τον ακούσετε στο 'The Press Box', στο ESPN Radio 100,9 FM και στις 1100 π.μ., από τις 7 π.μ. έως τις 10 π.μ. από Δευτέρα έως Παρασκευή. Ακολουθηστε @edgraney στο Twitter.