Το χαστούκι της Χάγης δίνει στους Knights νίκη επί των Predators στην παράταση

Ο αμυντικός των Golden Knights των Vegas, Nicolas Hague (14) αντιδρά αφού σημείωσε το νικητήριο γκολ κατά τη διάρκεια ... Ο αμυντικός των Golden Knights των Vegas, Nicolas Hague (14) αντιδρά αφού σημείωσε το νικητήριο γκολ κατά την παράταση ενός αγώνα χόκεϊ του NHL εναντίον των Nashville Predators το Σάββατο, 31 Δεκεμβρίου 2022, στο Λας Βέγκας. (AP Photo/David Becker)  Ο τερματοφύλακας των Golden Knights των Vegas, Logan Thompson (36) υπερασπίζεται το γκολ του εναντίον του αριστερού πτέρυγα των Nashville Predators, Filip Forsberg (9) κατά τη διάρκεια της πρώτης περιόδου ενός αγώνα χόκεϊ NHL το Σάββατο, 31 Δεκεμβρίου 2022, στο Λας Βέγκας. (AP Photo/David Becker)  Ο αμυντικός των Nashville Predators, Jeremy Lauzon (3) αντιδρά αφού σκόραρε εναντίον των Vegas Golden Knights κατά την πρώτη περίοδο ενός αγώνα χόκεϊ NHL το Σάββατο, 31 Δεκεμβρίου 2022, στο Λας Βέγκας. (AP Photo/David Becker)  Ο αμυντικός των Golden Knights των Vegas, Brayden Pachal (94) υπερασπίζεται το γκολ εναντίον των Nashville Predators κατά τη διάρκεια της πρώτης περιόδου ενός αγώνα χόκεϊ NHL το Σάββατο, 31 Δεκεμβρίου 2022, στο Λας Βέγκας. (AP Photo/David Becker)  Ο δεξιός πτέρυγας των Vegas Golden Knights, Keegan Kolesar (55) πανηγυρίζει στον πάγκο αφού σημείωσε ένα γκολ εναντίον των Nashville Predators κατά την πρώτη περίοδο ενός αγώνα χόκεϊ NHL το Σάββατο, 31 Δεκεμβρίου 2022, στο Λας Βέγκας. (AP Photo/David Becker)  Ο αμυντικός των Golden Knights των Vegas, Daniil Miromanov (42) κάνει πατίνια με το παγκάκι μπροστά από τον αριστερό πτέρυγα των Nashville Predators, Tanner Jeannot (84) κατά τη διάρκεια της πρώτης περιόδου ενός αγώνα χόκεϊ NHL το Σάββατο, 31 Δεκεμβρίου 2022, στο Λας Βέγκας. (AP Photo/David Becker)  Ο σέντερ των Nashville Predators, Mikael Granlund (64) και ο αμυντικός των Golden Knights των Vegas, Brayden McNabb (3) κάνουν πατίνια μετά το πόδι κατά τη διάρκεια της πρώτης περιόδου ενός αγώνα χόκεϊ NHL το Σάββατο, 31 Δεκεμβρίου 2022, στο Λας Βέγκας. (AP Photo/David Becker)  Οι Χρυσοί Ιππότες του Βέγκας παίρνουν τον πάγο πριν από έναν αγώνα χόκεϋ NHL εναντίον των Nashville Predators στο T-Mobile Arena Σάββατο, 31 Δεκεμβρίου 2022, στο Λας Βέγκας. (AP Photo/David Becker)  Ο αμυντικός των Golden Knights των Vegas, Ben Hutton (17) πυροβολεί εναντίον του τερματοφύλακα των Nashville Predators, Kevin Lankinen (32) κατά τη διάρκεια της δεύτερης περιόδου ενός αγώνα χόκεϊ NHL το Σάββατο, 31 Δεκεμβρίου 2022, στο Λας Βέγκας. (AP Photo/David Becker)  Ο αμυντικός των Golden Knights των Vegas, Brayden McNabb, κεντροαριστερά, και ο κέντρο των Nashville Predators, Yakov Trenin, στο κέντρο, τσακώνονται κατά τη δεύτερη περίοδο ενός αγώνα χόκεϋ NHL το Σάββατο, 31 Δεκεμβρίου 2022, στο Λας Βέγκας. (AP Photo/David Becker)  Ο αμυντικός των Golden Knights των Vegas, Alex Pietrangelo, αριστερά και οι συμπαίκτες του πανηγυρίζουν μετά από ένα γκολ εναντίον των Nashville Predators κατά τη διάρκεια της δεύτερης περιόδου ενός αγώνα χόκεϋ NHL το Σάββατο, 31 Δεκεμβρίου 2022, στο Λας Βέγκας. (AP Photo/David Becker)  Ο σέντερ των Golden Knights των Vegas, William Karlsson (71) πυροβολεί εναντίον του τερματοφύλακα των Nashville Predators, Kevin Lankinen (32) κατά τη διάρκεια της δεύτερης περιόδου ενός αγώνα χόκεϊ NHL το Σάββατο, 31 Δεκεμβρίου 2022, στο Λας Βέγκας. (AP Photo/David Becker)  Ο παίκτης του μπέιζμπολ της Major League, Bryce Harper, δεξιά, και η Kayla Varner παρακολουθούν έναν αγώνα χόκεϊ NHL μεταξύ των Vegas Golden Knights και των Nashville Predators, Σάββατο, 31 Δεκεμβρίου 2022, στο Λας Βέγκας. (AP Photo/David Becker)  Ο σέντερ των Nashville Predators, Matt Duchene (95) και ο αριστερός πτέρυγας των Vegas Golden Knights, William Carrier (28) μάχονται για το παγκάκι κατά τη διάρκεια της τρίτης περιόδου ενός αγώνα χόκεϊ NHL το Σάββατο, 31 Δεκεμβρίου 2022, στο Λας Βέγκας. (AP Photo/David Becker)  Ο αμυντικός των Golden Knights των Vegas, Nicolas Hague (14) αντιδρά αφού σημείωσε το νικητήριο γκολ κατά την παράταση ενός αγώνα χόκεϊ του NHL εναντίον των Nashville Predators, Σάββατο 31 Δεκεμβρίου 2022, στο Λας Βέγκας. (AP Photo/David Becker)  Οι Χρυσοί Ιππότες του Βέγκας γιορτάζουν αφού νίκησαν τους Nashville Predators στην παράταση ενός αγώνα χόκεϊ NHL το Σάββατο 31 Δεκεμβρίου 2022 στο Λας Βέγκας. (AP Photo/David Becker)  Ο σέντερ των Nashville Predators, Ράιαν Γιόχανσεν (92) μάχεται για το παγκάκι μετά από μια αναμέτρηση με τους Χρυσούς Ιππότες του Βέγκας κατά τη διάρκεια της τρίτης περιόδου ενός αγώνα χόκεϊ NHL το Σάββατο, 31 Δεκεμβρίου 2022, στο Λας Βέγκας. (AP Photo/David Becker)  Ο δεξιός πτέρυγας των Vegas Golden Knights, Jonas Rondbjerg, δεξιά, χάνει το κράνος και το ραβδί του μετά από έλεγχο του αμυντικού των Nashville Predators, Mattias Ekholm (14) κατά τη διάρκεια της τρίτης περιόδου ενός αγώνα χόκεϋ NHL το Σάββατο 31 Δεκεμβρίου 2022, στο Λας Βέγκας. (AP Photo/David Becker)  Ο αριστερός εξτρέμ των Nashville Predators, Filip Forsberg (9) και ο κεντρικός Ryan Johansen (92) αντέδρασαν μετά από ένα γκολ εναντίον των Vegas Golden Knights κατά τη διάρκεια της τρίτης περιόδου ενός αγώνα χόκεϊ NHL το Σάββατο, 31 Δεκεμβρίου 2022, στο Λας Βέγκας. (AP Photo/David Becker)  Οι Χρυσοί Ιππότες του Βέγκας παίρνουν τον πάγο πριν από έναν αγώνα χόκεϊ στο NHL εναντίον των Nashville Predators το Σάββατο, 31 Δεκεμβρίου 2022, στο Λας Βέγκας. (AP Photo/David Becker)  Ο τερματοφύλακας των Nashville Predators, Kevin Lankinen (32) υπερασπίζεται το τέρμα ενάντια στους Golden Knights του Vegas κατά τη διάρκεια της δεύτερης περιόδου ενός αγώνα χόκεϋ NHL το Σάββατο, 31 Δεκεμβρίου 2022, στο Λας Βέγκας. (AP Photo/David Becker)  Ο δεξιός πτέρυγας των Vegas Golden Knights, Keegan Kolesar (55) και ο αμυντικός Nicolas Hague (14) αντιδρούν αφού ο Hague σημείωσε το νικητήριο γκολ κατά την παράταση ενός αγώνα χόκεϊ του NHL εναντίον των Nashville Predators, Σάββατο 31 Δεκεμβρίου 2022, στο Λας Βέγκας. (AP Photo/David Becker)  Μια γενική άποψη μιας προβολής στον πάγο πριν από έναν αγώνα χόκεϊ NHL μεταξύ των Vegas Golden Knights και των Nashville Predators στο T-Mobile Arena το Σάββατο, 31 Δεκεμβρίου 2022, στο Λας Βέγκας. (AP Photo/David Becker)  Οι Nashville Predators γιορτάζουν ένα γκολ εναντίον των Vegas Golden Knights κατά τη διάρκεια της τρίτης περιόδου ενός αγώνα χόκεϊ NHL το Σάββατο 31 Δεκεμβρίου 2022 στο Λας Βέγκας. (AP Photo/David Becker)

Οι Χρυσοί Ιππότες είχαν μειωθεί σε τέσσερις αμυντικούς μέχρι τη στιγμή που οι Predators έκαναν την παράταση με ένα γκολ στα τελευταία πέντε δευτερόλεπτα του κανονισμού.

Ευτυχώς για αυτούς, ένας από αυτούς ήταν ο Nicolas Hague.

πώς να εγκαταστήσετε το κάλυμμα εξόδου αδιάβροχο

Έριξε ένα χαστούκι πέρα ​​από τον Kevin Lankinen 2:04 στην παράταση για να χαρίσει στους Golden Knights μια δραματική νίκη με 5-4 σε ένα ματινέ του Σαββάτου στο T-Mobile Arena.

«Έσκυψα σε αυτό», είπε ο Χέιγκ. «Αισθάνομαι ότι κλίνω σε όλους τους, ότι είναι απλώς από ένα καλό σημείο. Απλώς πρέπει να προσπαθήσω να χτυπήσω το δίχτυ και να δω τι θα συμβεί. Κατέληξε να μπει, κάτι που είναι ωραίο.

'Ήταν διασκεδαστικό. Χαίρομαι που το τελειώνεις έτσι και παίρνεις μια νίκη, ειδικά αφού εγκατέλειψε μια καθυστερημένη εκεί. Ήταν λίγο δύσκολο, αλλά μείναμε και επικεντρωθήκαμε στο επόμενο παιχνίδι. Θα πάρουμε τη νίκη με όποιον τρόπο κι αν έρθει».

Το γκολ ήρθε καθώς οι Knights (25-12-2) είχαν έναν επιπλέον επιθετικό στον πάγο για καθυστερημένο πέναλτι. Ο Μαρκ Στόουν πήρε την τρίτη του ασίστ στο παιχνίδι τροφοδοτώντας το ξωτικό πίσω στη μέση του πάγου για τον Χέιγκ, ο οποίος παρασύρθηκε προς τον πάγκο των Ιπποτών και τελείωσε πριν εξαπολύσει μια σφαίρα που έσκασε στο πίσω μέρος του φιλέ.

«Έχει ένα πυροβόλο βολής», είπε ο Στόουν, ο οποίος ενθάρρυνε τον Χέιγκ να είναι αυτός που θα πυροβολήσει ενώ βρισκόταν σε κατάσταση καθυστερημένου πέναλτι. «Προσπαθούσαμε να βρούμε έναν τρόπο να τον βάλουμε σε λίγο πάγο, και κάπως τους βγάλαμε από τη θέση τους και κάνει ένα υπέροχο σουτ.

«Πραγματικά χαρούμενος που πέτυχε έναν τέτοιο μεγάλο στόχο».

Ο προπονητής Bruce Cassidy είπε ότι ο πάγκος ήλπιζε να δει τον Hague να περιστρέφεται σε καλύτερη γωνία για να πετύχει ένα σουτ που θα ήταν πιο δύσκολο για τον τερματοφύλακα να σταματήσει και χάρηκε όταν τον είδε να κάνει ακριβώς αυτό.

«Αυτή ήταν απλώς μια τρομερή βόμβα», είπε ο Κάσιντι. «Είναι απλά δύσκολο να σταματήσεις από εκεί με αυτούς τους τύπους που το πυροβολούν τόσο δυνατά».

87 αριθμός αγγέλου

Οι ήδη κοντόχειρες Knights έχασαν ένα ζευγάρι αμυντικών στο παιχνίδι καθώς ο Brayden McNabb αποβλήθηκε στη δεύτερη περίοδο επειδή έδωσε επιταγή στο κεφάλι του Mark Jankowski, ο οποίος δεν επέστρεψε για τους Predators (15-14-6).

Ο Daniil Miromanov δεν έκανε αλλαγή μετά τη δεύτερη περίοδο. Ήταν στον πάγο πριν από την έναρξη του τρίτου, αλλά δεν φαινόταν άνετα στο δεξί του πατίνι.

Αυτό άφησε τους Χέιγκ, Μπεν Χάτον, Μπράιντεν Πάτσαλ και Άλεξ Πιετράντζελο να πάρουν ακόμη περισσότερο το χαλαρό με τον Ζακ Γουάιτκλουντ να είναι τραυματισμένος, ο Σία Θίοντορ ακόμα εκτός και ο Άλεκ Μαρτίνεζ να αντιμετωπίζει τα αποτελέσματα μιας κλειστής βολής από το πόδι του εναντίον των Κινγκς νωρίτερα. αυτή την εβδομάδα.

Ο Pietrangelo ήταν στον πάγο για τις 29:05 και έχει κατά μέσο όρο 29:52 χρόνο πάγου στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια.

«Είμαι πολύ περήφανος για την ομάδα μας», είπε ο Κάσιντι. «Προχωράμε στη νέα χρονιά στην πρώτη θέση με πολλά διαφορετικά πρόσωπα να συνεισφέρουν. Υπάρχουν πολλά θετικά και είμαι χαρούμενος για τα παιδιά και ανυπομονώ να δω πώς είναι η ομάδα μας όταν είμαστε υγιείς, γιατί πιστεύω ότι θα είμαστε μια πραγματικά επικίνδυνη ομάδα».

Οι Predators, οι οποίοι είχαν ισοφαρίσει τον αγώνα με 4,3 δευτερόλεπτα να απομένουν για τον κανονισμό με το τρίτο γκολ του Filip Forsberg στο παιχνίδι, σκόραραν δύο φορές στις πρώτες επτά βολές τους στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 2-0.

Οι Knights απάντησαν με τέσσερα συνεχόμενα γκολ για να πάρουν το προβάδισμα 4-2 στις αρχές της τρίτης περιόδου μετά το γκολ του Chandler Stephenson. Είχε επίσης μια ασίστ στον νικητή της παράτασης και τελείωσε με τρεις βαθμούς. Ο Keegan Kolesar σημείωσε το πρώτο γκολ του αγώνα για τους Knights στα τέλη της πρώτης περιόδου και πρόσθεσε επίσης μια ασίστ.

Το δεύτερο γκολ του Φόρσμπεργκ έφερε τους Predators στο 4-3 με 8:19 να απομένουν. Οι Predators πήγαν στο power play με 1:10 να απομένουν στον κανονισμό και οι Knights παραλίγο να το σκοτώσουν παρά τον επιπλέον επιθετικό, μόνο για να επιτρέψουν στον Forsberg να βρει τον χώρο για να ολοκληρώσει το χατ τρικ στην τελευταία ευκαιρία.

Ο Κάσιντι ήταν ευχαριστημένος που οι Ιππότες μπόρεσαν να ξεπεράσουν τον σπαρακτικό και να βρουν έναν τρόπο να συγκεντρωθούν έγκαιρα για να σώσουν τον επιπλέον πόντο σκοράροντας στην παράταση.

«Ήταν άδικο να το ξεπεράσουμε, αλλά πήραμε τους δύο βαθμούς», είπε. «Δείχνει κάποια πραγματική ανθεκτικότητα στην ομάδα να παραμείνει μαζί της. Δεν θέλετε να εγκαταλείψετε το προβάδισμα στο τρίτο ποτέ, αλλά μερικές φορές συμβαίνει. Καλό για εμάς που κρατάμε το κεφάλι μας ευθεία μετά το γκολ και να επιστρέψουμε στην παράταση».

Επικοινωνήστε με τον Adam Hill στο ahill@reviewjournal.com. Ακολουθηστε @AdamHillLVRJ στο Twitter.